איכות טיפול-תעודת מומחיות

אף אחד מאיתנו לא יפקיד את המכונית שלו בצל מישהו שמחזיק שלט ליד דוכן של מפעל הפיס גם אם יבטיחו לו שזה המוסך הכי טוב בארץ. אנחנו כבר מורגלים בחדשות בידיעות על רופאים שערכו ניתוחים מיותרים ושגו במהלך הטיפול עצמו ולאחר זמן מה התברר שלא הייתה להם או את המיומנות או את המומחיות לעשות טפול שכזה.

מה ההבדל בין מיומנות למומחיות?

מיומנות, באופן פשטני ולא מילונאי הי אהיכול לעשות עפלת מסויימת באופן טוב כאשר התהליך הנלמד הוא הדרגתי. מומחיות לעומת זאת, הוא תהליך למידה והתמקצעות לא רק בתהליך אחד ויחיד כמו שקיים במיומנות אלא במה שבתיאוריה של התהליך, ובהשלכות וב"מסביב" לאותו תהליך. לנה הדבר דומה? להבדל שבין אופה פחזניות לבין קונדיטור. אופה פחזניות הוא אדם שלמד לעשות פזחניות (ואלו יכולות להיו מאוד טעמיות). קונדיטור לעומתו, למד את התיאוריה וןהפרקטיקה של הכנת עוגות שונות ואפילו של חומרי הגלם והיחסים בינים.

אז מה הקשר לטיפול נפשי?

אף אחד לא ירצה ללכת אל מטפל שיודע לטפל רק בעזרת תכשיר אחד או שיש לו ידיעה חלקית בתחום של בריאות הנפש. משום כך, יש לזכור לשאול האם האיש מקצוע שמציג את עצמו כ "פסיכיאטר" או "מנוסה בפסיכיאטריה" או "יודע פסיכיאטריה" בעל ידעיות מעבר ל"לתת כדורים". האם הוא יכול להבין את התהליכים שאתם מספרים לו עלהים. האם הוא יידע לקשור בין תהליכים רפואיים גופניים לבין מצבים נשפםיים שיכולים להיות התוצאה או הסיבה של המצבים הנפשיים? ויותר מזה. האם אותו איש מקצוע יידע לטפל בתופעות לוואי או בסיבוכים של מצבים נפשיים או טיפול שימליץ?  אם התשובה לאחת מ 3 השאלות הללו הייתה שלילית- כנראה שזה לא איש המקצוע בשבילכם. או באופן כללי- אין לו תעודת מומחיות.

במקרה כזה- כדאי לחפש לשאול על מישהו אחר!