תשוש נפש - חוות דעת פסיכיאטרית

הפגיעה התיפקודית הנובעת מפגיעה קוגניטיבית

 

תשוש נפש הינה הגדרה המתייחסת לתיפקודו היומי של האדם. אדם שמוגדר תשוש נפש יתקשה בפעילויות קוגניטיביות שדורשות זיכרון, התמצאות בזמן ובמקום. בנוסף, תשישות נפש מתייחסת גם לפגיעה בשיפוט שמשמעה החלטה בלתי שקולה לביצוע פעולות שונות כלכליות, בריאותיות רפואיות או אחרות.

 

אדם שהוא תשוש נפש יסבול הנוסף לתסמינים הקוגניטיביים שהוזכרו גם מירידה במצב הרוח, חוסר עניין בסביבה ולעתים אף מהפרעות בהתנהגות שבאות לידי ביטוי בתוקפנות או משוטטות ברחובות.

 

אחת הסיבות שמביאות לידי תשישות נפש היא דמנציה. מחלת אלצהיימר היא סיבת הדמנציה הנפוצה ביותר המביאה לידי הגדרת אדם שהוא תשוש נפש.

 

הגדרת אדם תשוש נפש חשובה לשם מיצוי הזכויות השונות המגיעות לו בעניינים שונים כגון בעזרה בבית, גמלה מביטוחים שונים ולשם השמה בבית חולים או מקום אחר לשם טיפול. העלויות הגבוהות של הטיפול בתשוש נפש מחייבות פניה לגורמים ביטוחיים שונים או של המדינה לשם עזרה בהשמת אדם במוסד טיפול שמיועד עבורו. ללא הגדרתו תשוש נפש, העלויות הכלכליות הופכות לכבדות ביותר ועד עשרות אלפי שקלים בחודש. הגדרת אדם כתשוש נפש מזכה גם את קרובי משפחתו בזיכוי ממס על התשלומים שהם מעבירים למוסד בו הוא שוהה.

 

ד"ר חיים שם דוד, פסיכיאטר מומחה, עוסק בפסיכוגריאטריה ומנוסה בהערכה קוגניטיבית לצורך קביעת מסוגלותו לצרכים שונים וביניהם חוות דעת לצוואה, חוות דעת למינוי אפוטרופוס וחוות דעת עבור תשוש נפש.