טיקים בילדות, לא תמיד תסמונת טורט

תהליך איבחון וטיפול עבור ילדים הסובלים מטיקים

 

 

טיק מוגדר כפעילות מהירה התקפית של שרירים. טיקים הן פעולות פשוטות בעלות כיווניות אחת בדרך כלל. טיקים נפוצים הם באיזור הפנים ועד לגובה הכתפיים. הטייקים באזורים אלו הם של מיצמוץ,חצי חיוך,אנפוף, משיכת כתף וכדומה. מאוד נדיר לראות טיקים מורכבים שכוללים פעולות מסובכות יותר. בנוסף לטיקים מוטוריים יש גם טיקים קוליים שכוללים אמירת הברות,כיחכוח בגרון או אף מילים שלמות.באשר הטיקים משולבים, טיקים תנועתיים וטיקים קוליים, אנו מכנים זאת תסמונת טורט.

 

טיקים נפוצים ביותר בגיל הילדות והילדים שסובלים מטיקים מבריאים בדרך כלל עד לגיל הבגרות.

הטיפול בטיקים יכול להעשות על ידי נוירולוג או על ידי פסיכיאטר ואם המדובר  בילדים הטיפול יהיה על ידי פסיכיאטר ילדים.

 

למה עדיף טיפול על ידי פסיכיאטר ילדים?

טיקים אינם רק הפרעה של תנועה. טיקים מלווים לעתים קרובות בהפרעות נפשיות שהאיבחון והטיפול בהם חייב להעשות בצורה מקצועית על ידי פסיכיאטר. בין ההפרעות הנפשיות הנפוצות באלו הסובלים מטיקים ניתן למצוא הפרעות חרדה ובעיקר הפרעה טורדנית כפייתית - OCD.

לעתים קרובות, ילדים הסובלים מהפרעות טיקים, מרגישים דחויים, מושפלים וחסרי ביטחון עצמי, דבר המחייב בנוסף לטיפול פסיכיאטרי על ידי פסיכיאטר גם טיפול נפשי על ידי פסיכולוג.

 

ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה, ממליץ על פנייה מוקדמת ככל האפשר על מנת לטפל בילדים הסובלים מטיקים. טיקים הם הפרעה שטיפול נכון ומהיר, איכותי ויעיל משפר מאוד את הביטחון העצמי, הרווחה הנפשית וההישגים בלימודים.