050-2511317
פסיכיאטריה כללית פסיכיאטריה משפטית פורום פסיכיאטריה צור קשר Psychiatrist-english
 
פסיכיאטריה
ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה > כיצד לבחור מטפל-פסיכולוג ופסיכיאטר :

כיצד לבחור מטפל-פסיכולוג ופסיכיאטר

כיצד למצוא מטפל טוב?

אחת השאלות שאני נשאל באופן תדיר היא "איך אני יכול למצוא מטפל טוב?"

ובכן, תהליך בחירת מטפל, בין שהוא פסיכיאטר או פסיכולוג הוא תהליך רב שלבים שלוקח זמן- החל מתהליך בחירת סוג המטפל שאנו צריכים, דרך בחירת המטפל ועד לתהליך הטיפולי עצמו

סוגי מטפלים

מכיוון שסוגי המטפלים רבים וטכניקות הטיפול וההכשרה שלהם כל כך שונה זו מזו, חשובה בשלב ראשון להגדיר לעצמנו מה אנשחנו צריכים, איזה טיפול אנחנו מבקשים ומה ההכשרה של המטפלים שיכולים לעזור לצרכים שלנו. ההחלטה יכולה להיות מבלבלת. הנה רשימה של מטפלים שיכולים לעזור לכם וסקירה קצרה של "מי עושה מה".

פסיכולוגים

לפסיכולוגים בישראל יש לפחות תואר שני בפסיכולוגיה. יחד עם זאת חשוב לדעת שהתואר השני יכול להיות בפסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה קלינית של הילד, פסיכולוגיה ארגונית, פסיכולוגיה חינוכית ובמחקרית ועוד. לא כל הפסיכולוגים התנסו בטיפול בהפרעות נפשיות ובוודאי שלא בכל קבוצות הגיל. יש לזכור שפסיכולוגים אינם מורשים מלהמליץ או לרשום תרופות למטופלים שלהם. רישום תרופות שמור לרופאים ובתחום בריאות הנפש, פסיכיאטרים הם אלו שעושים זאת.

עובדים סוציאליים

עובדים סוציאליים קליניים הינם עובדים סוציאלים שבנוסף על שנות ההכשרה הראושניות הם התמקצעו והתמחו בשנות לימודי התואר השני בתחומים טיפוליים נוסים כגון עבודה סוציאלית קלינית. ישנם, כמובן, גם עובדים סוציאלים עם תואר שלישי (דוקטור) שהמשיכו ועסקו במחקר. עובדים סוציאלים מהמגמה הקלינית יכולים ומנוסים באבחון, טיפול מניעה של מצבים נפשיים ורגשיים ויכולים לעבור התמחות בשיטות טיפול התנהגותיות, דינאמיות , טיפול קבוצתי, משפחתי ועוד. כמו הפסיכולוגים, גם עובדים סוציאליים אינם מורשים לרשום תרופות.

פסיכיאטרים

פסיכיאטר , הוא ראשית לכל רופא ולכן עבר את שנות ההכשרה בבית הספר לרפואה וקיבל תואר של "דוקטור לרפואה"  (MD) . לאחר מכן, הפסיכיאטרים עוברים התמחות של כ 5 שנים באבחון וטיפול ומניעה של הפרעות נפשיות והתנסות בשיטות טיפול שונות החל מפסיכותראפיה ועד לטיפול תרופתי.פסיכיאטרים אינם מוגבלים לטיפול תרופתי בלבד. פסיכיאטרים רבים עושים גם פסיכותראפיה.

מטפלים זוגיים,מטפלים באומנות, מטפלים במשחק ועוד...

מטפלים מהקבוצה הזו יכולים להיות מתחום העבודה הסוציאלית או הפסיכולוגיה, אחיות או אפילו הרפואה שעברו הכשרה נוספת בתחומים הספציפיים הללו. לאחר שנות הלימוד הראשוניות המטפלים הללו עברו התמחות והתנסות בטכניקות טיפול אלו. המטפלים הללו יכולים לבוא גם מתחומי לימוד שאינם "טיפוליים" כגון חינוך, יעוץ ואפילו מתחום המדעים המדוייקים.

רבנים, אנשי רוח, ועוד

רבנים ומנהיגים דתיים ואנשי רוח היו מאז ומעולם בעלי יכולת השפעה ונתפשו בעיני החברה כאנשים בעלי ניסיון ויכולת להבין תהליכים. רבים פוניםפ לאנשי דת במטרה לקבל עזרה ומזור.

הדרך המקובלת - מפה לאוזן

כעת, לאחר שאנחננו יודעים מהם אנשי הטיפול וסוגי המטפלים השונים המקובלים שנמצאים בסביבתנו, הנה מספר דרכים שאנשיםפ מגיעים למטפלים אלו

מפה לאוזן: בדרך זו, המטופל שומע המלצות מאנשים שהוא מכיר, מחברים או עמיתים על מטפלים . לעתים קרובות לתקשורת יש חלק גדול ביצירת מוניטין של מטפלים.


הפניות מקצועיות: לעתים, רופא המשפחה, היועצת בבית הפסר, או רופא הילדים יכולים להיות מקור להמלצות על מטפלים.


משאבים מקוונים: ארגונים מקצועיים רבים וארגונים עממיים יכולים להציע מידע על מטפלים שונים. ישנם גם אתרי אינטרנט בתחום בריאות נפש שיכולים לעזור למחפשים מטפל , לצמצם את ההמאמצים שכרורכים בחיפוש. פורומים שאתרים רבים מציעים כולליםלעתים קרובות גם תת פורומים של אנשי מקצוע בתחום בריאת הנפש שבהם הפסיכיאטר או הפסיכלוג משמשים כיועצצים.

חברת ביטוח: לחברות הביטוח יש לעתים קרובות מאגרי מידע של אנשי מקצוע שעימם יש להם הסכמים. חברות הביטוח אינן בהכרח חברות הביטוח שנאו מכירים שמבטחות את הרכב שלנו, למשל. חברות ביטוח שנכללות בתחום זה הינן גם חברות הביטוח הרפואי שלנו כלומר, קופות החולים.


ארגונים דתיים: רבנים, כמרים ואנשי דת אחרים מפנים לאנשי מקצוע שעימם יש להם קשרים ושעליהם הם סומכים מהיכרותם עימם.

שיחת הטלפון הראשונית

ברגע שיש לך כמה שמות, הגיע הזמן ליצור קשר הם המומלצים ולדבר עימם בטלפון. אתה יכול לקבל מידע משמעותי במהלך השיחה הראשונית עם המטפל. האם הוא נחמד, כמה הוא עסוק, עד כמה הוא מנוסה או אפילו עד כמה הוא מקשיב. 

מעבר לכך, זו הזדמנות לשאול אותו מספר שאלות לגבי ההתחות שלו, הניסיון וההכשרה שעבר.זה הזמן לברר האם מעבר לכך שהמטפל משכיל בתחומו הוא גם המטפל שמתאים לך. האם הוא גם התנסה בטיפול והערכה בקשיים שאתה חווה.

שאלות שכדאי לשאול: רוב המטפלים יקבלו בברכה את ההזדמנות כדי לענות על כל שאלה שיש לך. הנה כמה מהשאלות החשובות שכדאי לשקול לפני שבוחרם את המטפל:

1. מה ההכשרה המקצועית שלך והתואר?

2. האם אתה מורשה על פי חוק לטפל?

3. מה האסכולה והרקע התיאורטי שעליו אתה מתבסס?

4. כמה זמן נמשך כל מפגש?

5. מהי העלות של כל מפגש?

6. האם אתה מוכר לצורך החזרים מחברת הביטוח ?

7. מה המדיניות שלך על מפגשים שבוטלו?

8. איך אני מגיע אליך במקרה של מצב חירום או משבר?

9. מה הארגונים המקצועיים אליהם אתה שייך?

ליהנות מהתהליך

ברגע שתסיים את התהליך של בחירת המטפל, הגיע הזמן להפיק את המיטב מהטיפול. להתרווח וליהנות מהתהליך הטיפולי גם אם יהיה קשה ומאתגר.פסיכיאטר מומחה, פסיכיאטריה כללית ומשפטית, פסיכיאטריה משפטית, ד"ר חיים שם דוד, פורום פסיכיאטריה, איבחון פסיכיאטרי, טיפול פסיכיאטרי, פסיכיאטריה כללית, סכיזופרניה, פסיכיאטר ילדים, מצב רוח, הפרעת אישיות, הפרעת קשב וריכוז, הפרעת אכילה, חרדה, הפרעות פסיכוטיות, דיסוציאציה, היפנוזה, כאבים, מיגרנה, פיברומיאלגיה, דיכאון, תרופות, הריון, דיכאון אחרי לידה, דיכאון אטיפי, חרדת בחינות, בחינה פסיכומטרית, חרדות ילדים, חרדה חברתית, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כאבי גב, פסיכוגריאטריה, אלצהיימר, דיאטה, ביקור בית פסיכיאטרי, טיפול בית, חוות דעת פסיכיאטרית, אובדן כושר עבודה, נכות נפשית, נכות תפקודית, ביטוח לאומי, חוות דעת רפואית, צוואה, אפוטרופסות, רישיון נהיגה, אחריות פלילית, תשוש נפש, מאמרים בפסיכיאטריה, כיצד לבחור פסיכיאטר, דיסטימיה, דיכאון עונתי, דיכאון תגובתי, טיפול באומנות, תופעות לוואי מיניות, חוות דעת פסיכיאטרית משפטית, חוות דעת פסיכיאטרית בהליך אזרחי, חוות דעת פסיכיאטרית משלימה, עדות מומחה, חוות דעת פסיכיאטרית לצוואה, חוות דעת למינוי אפוטרופוס, חוות דעת פסיכיאטרית נגדית, פסיכיאטר פרטי, שאלות ותשובות, מונחים בפסיכיאטריה, פרופיל נפשי, פסיכיאטר צבאי, קב"ן, טיפול פסיכולוגי, טיפול נפשי, רשלנות רפואית, דיכאון עמיד, טיפול פסיכיאטרי אגרסיבי, דמנציה, מחלת אלצהיימר, פסיכוגריאטר, אבחון הפרעת קשב וריכוז, פסיכיאטר, פסיכיאטר בתל אביב, פסיכיאטר ברמת גן, פסיכיאטר בגבעתיים, טיפול פסיכולוגי קצר, צור קשר, היפנוזה רפואית, אבחון, טיפול, אבחון פסיכיאטרי, טיפולפסיכיאטרי, פסיכולוג, פסיכותראפיה, ענבל, הפרעות חרדה,

פסיכיאטר מומחה, פסיכיאטריה כללית ומשפטית, פסיכיאטריה משפטית, ד"ר חיים שם דוד, פורום פסיכיאטריה, איבחון פסיכיאטרי, טיפול פסיכיאטרי, פסיכיאטריה כללית, סכיזופרניה, פסיכיאטר ילדים, מצב רוח, הפרעת אישיות, הפרעת קשב וריכוז, הפרעת אכילה, חרדה, הפרעות פסיכוטיות, דיסוציאציה, היפנוזה, כאבים, מיגרנה, פיברומיאלגיה, דיכאון, תרופות, הריון, דיכאון אחרי לידה, דיכאון אטיפי, חרדת בחינות, בחינה פסיכומטרית, חרדות ילדים, חרדה חברתית, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כאבי גב, פסיכוגריאטריה, אלצהיימר, דיאטה, ביקור בית פסיכיאטרי, טיפול בית, חוות דעת פסיכיאטרית, אובדן כושר עבודה, נכות נפשית, נכות תפקודית, ביטוח לאומי, חוות דעת רפואית, צוואה, אפוטרופסות, רישיון נהיגה, אחריות פלילית, תשוש נפש, מאמרים בפסיכיאטריה, כיצד לבחור פסיכיאטר, דיסטימיה, דיכאון עונתי, דיכאון תגובתי, טיפול באומנות, תופעות לוואי מיניות, חוות דעת פסיכיאטרית משפטית, חוות דעת פסיכיאטרית בהליך אזרחי, חוות דעת פסיכיאטרית משלימה, עדות מומחה, חוות דעת פסיכיאטרית לצוואה, חוות דעת למינוי אפוטרופוס, חוות דעת פסיכיאטרית נגדית, פסיכיאטר פרטי, שאלות ותשובות, מונחים בפסיכיאטריה, פרופיל נפשי, פסיכיאטר צבאי, קב"ן, טיפול פסיכולוגי, טיפול נפשי, רשלנות רפואית, דיכאון עמיד, טיפול פסיכיאטרי אגרסיבי, דמנציה, מחלת אלצהיימר, פסיכוגריאטר, אבחון הפרעת קשב וריכוז, פסיכיאטר, פסיכיאטר בתל אביב, פסיכיאטר ברמת גן, פסיכיאטר בגבעתיים, טיפול פסיכולוגי קצר, צור קשר, היפנוזה רפואית, אבחון, טיפול, אבחון פסיכיאטרי, טיפולפסיכיאטרי, פסיכולוג, פסיכותראפיה, ענבל, הפרעות חרדה,

ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה, טיפול וחוות דעת פסיכיאטרית ע"י פסיכיאטר מומחה. טיפול תרופתי, טיפול נפשי, טיפול פסיכולוגי, טיפול בהיפנוזה, טיפול באומנות. מגוון טיפולים רחב החל ממעקב מרפאתי, ביקור בית ועד אישפוז בית, רחוב קהילת ונציה 10, תל אביב

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Shem David, Psychiatrist, general psychiatry services : pharmacotherapy, andpsychotherapy for depression,anxiety,psychosis,dementia. Additionaly, Forensicpsychiatry services for wide variety of civil purposes. We are located in number 10 Kehilat Venezia street, Tel Aviv

 


בניית אתרים קידום אתרים

נושא: בחירת מטפל-פסיכיאטר או פסיכולוג    קוד דף: cjhr, nypk-pxhfhtyr tu pxhfukud    קשר לדף זה